CMS, WordPress, WordPress Developer

Jak przyspieszyć swoją stronę w WordPress

Jak przyspieszyć swoją stronę w WordPress

Strony www działające w oparciu o system CMS WordPress to ponad: 18% wszystkich dostępnych w Internecie stron www, innymi słowy około 10 milionów.


Bez wątpienia WordPressa nie można nazwać niezawodnym, ale niezaprzeczalnie jest popularny, łatwo go postawić na serwerze oraz obsługiwać. Jednakże, mimo wielu zapewnień ze strony jego użytkowników, WordPress nie jest przyjazny SEO ani skonfigurowany w sposób zapewniający jego optymalne działanie. Co więcej, wiele dodatków, które zwiększają jego funkcjonalność, negatywnie wpływa na wydajność systemu CMS. W tym artykule dowiesz się jak przyspieszyć działanie Twojej strony opartej na WordPressie bez wdawania się w zbyt wiele nudnych technicznych detali.

1.Dodatki

Dodatki to jedna z najgorszych, a zarazem najlepszych stron WordPressa. Jak wspomniano powyżej, zwiększają one funkcjonalność kosztem wydajności: w niektórych przypadkach nawet drastycznie. Pierwszym zadaniem na drodze do przyspieszenia strony www będzie rozpoznanie, które dodatki robią więcej szkód niż pożytku. Haczyk tkwi w tym, że jeżeli używasz wielu dodatków, ustalenie które są odpowiedzialne za spowolnienia będzie trudniejsze. Na szczęście istnieją pomocne narzędzia, takie jak „P3 plugin profiler”. Sprawdzi on wszystkie front-endowe i back-endowe dodatki i zidentyfikuje te stanowiące największe obciążenie; wtedy będziesz mógł zadecydować jak ważne są dla Ciebie i czy się ich pozbyć, czy nie. Może okazać się, że analiza wykaże zbędność np. pluginów „popular posts” i „related posts”. Często robią więcej szkód niż pożytku.

2.Mobilne strony www i Responsive Web Design ( projektowanie stron automatycznie dopasowujących się do przęglądarki)

Może to twierdzenie przedawniło się dwa lata temu, ale wciąż ma w sobie ziarnko prawdy: tworzenie strony www dostosowanej do urządzeń mobilnych powinno być priorytetem w Twoim informatycznym projekcie. Jeżeli już poczyniłes pewne kroki w tym kierunku używając czegoś w rodzaju WP Touch, to w porządku, jednakże lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie Responsive Deisgn, jak na przykład Metro Theme oparty o Genesis framework. Responsive Design jest w niego wbudowany. Jeśli sądzicie, że Responsive Design to coś jedynie dla specjalistów, sprawdźcie Boston Globe na swoim pulpicie i smartfonie i zobaczcie jak pracuje na obu. Jeśli sądzicie, że Google nie zwraca uwagi na to, jak strona www jest dostosowana do różnych mobilnych urządzeń, zauważcie, że ich ustawienia domyślne na nowej stronie „page speed insight tool” (z ang. „urządzenie do mierzenenia szybkości”) to uwzględniają.

3.Hosting

Dla większości internautów hosting jest jednym z najmniej interesujących aspektów obsługi własnej strony WWW i SEO. Należy jednak pamiętać, że wybór złego hostingu wpłynie również niekorzystnie na wydajność twojej witryny. Nie oznacza to, że trzeba od razu wydawać krocie na jakiś dedykowany serwer, ale że powinieneś zrobić research w celu znalezienia dobrego hostingu, który pobiera opłaty mieszczące się w granicach Twojego budżetu.

4.Stwórz dobrą kombinację Javascript i CSS

WordPress „fabrycznie nowy” będzie służył wielu plikom CSS i Javascript i każdy ściągnięty na stronę dodatek zwiększy tą ilość. Nie jest czymś niezwykłym spotkanie się ze stronami obsługującymi 10-12 plików CSS i pół tuzina Javascriptowych. Każdy z tych plików to jakieś wyrzeczenie w zakresie wydajności strony www. Na szczęście jest na to sposób dzięki użyciu dodatków „Combine CSS” i „Combine JS”. Instalacja tych dodatków może źle odcisnąć się na wydajności strony w wyniku czego może zaistnieć potrzeba deinstalacji jakichś innych, zbędnych, dotychczas istniejących: z punktu widzenia jednak samej wydajności to opłacalny interes, przerzucenie się z ośmiu plików CSS na dwa robi dużą różnicę. Te dodatki nie musza współgrać idealnie z innymi, na przykład „Jetpack”, jeżeli jednak używasz „P3 performance profiler”, są spore szanse że już wcześniej dostrzegłeś jak wiele kłopotów może sprawiać „Jetpack” i zawczasu go usunąłeś.
Kolejnym sposobem na zwiększenie wydajności jest przeniesienie skryptów do footer’a. Nawet jeśli tak wygląda, ta operacja nie jest związana z SEO. Zwykle taki zabieg wymaga pewnych umiejętności programistycznych i bycia w stanie ingerować w kod twojego szablonu. I tutaj jednak możemy posłużyć się dodatkiem „Scripts to Footer”. Znowu będziesz musiał być ostrożny i sprawdzić, czy ten dodatek nie zakłóci pracy pozostałych.

5.Caching

Caching jest jednym z tych rzeczy, które mogą wyraźnie podnieść wydajność Twojej strony, jednakże jego wprowadzenie niesie za sobą pewne zagrożenia, jeżeli nie orientujesz się w technicznych aspektach. Dobrym dodatkiem jest „WP Super Cache”, ale równie często wybierany „W3 Total Cache” też zda egzamin. Jeżeli nie czujesz się na tyle sprawny, by poprawnie jest skonfigurować, będziesz pewnie musiał skorzystać z pomocy jakiegoś fachowca. Mimo że oba dodatki są o wiele bardziej skomplikowane, niż tego wymaga ich przeznaczenie, to warto z nich skorzystać.

Kompresja
Dawno temu WordPress posiadał ustawienia pozwalające na włączenie kompresji, co było przydatne w wyniku mniejszych i szybszych stron umieszczanych na serwerze, jednak po jakimś czasie mądre głowy z ekipy WordPress zadecydowały, że lepiej zastąpić tą opcję przez „AJAX dashboard”, której nikt nie potrzebuje zamiast kompresji, której z kolei potrzebuje każdy. Na szczęście jest dodatek pomagający również w tej kwestii: „WP HTTP Compression”.