Programowanie

Tworzenie stron internetowych jest łatwe ! Sprawdź

Tworzenie stron internetowych jest łatwe ! Sprawdź

Tworzenie stron internetowych. W dobie dzisiejszej cyfryzacji jesteśmy w stanie wyszukać w sieci odpowiedź na najprostsze pytanie, kupić buty online, czy sprawdzić pogodę praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Skończyły się czasy, gdzie jest trudny dostęp do informacji. Na wszystkie (prawie wszystkie) pytania odpowie nam „wujek Google”. Dzięki takiemu rozwojowi obszar IT stał się bardzo obszerną branżą, a zapotrzebowanie na nowości, bardziej designerskie produkty (tudzież strony internetowe) wzrasta.


Osoby zajmujące się na co dzień projektowaniem, tworzeniem stron internetowych wcale nie muszą posiadać ukończonych studiów. Nie! Nie musisz kończyć studiów informatycznych tylko po to, żeby zrobić piękną dla oka i łatwą w obsłudze stronę www. Musisz posiadać dużo chęci do samokształcenia się, do rozwijania umiejętności, do kodowania. Często ludzie zadają pytanie „co zrobić, żeby zostać programistą?” To co powyżej, czyli trzeba tego chcieć. Nic nie przyjdzie z dnia na dzień i nikt nie stanie się koderem od razu.

Oprócz chęci trzeba też działać, czyli najlepiej praktykować. Od samego początku robić projekty, tak jak w przypadku stron internetowych. Najpierw należy poznać podstawy HTML, następnie CSS. Znając te dwa narzędzia jesteśmy w stanie zrobić stronę www. Następnie powinniśmy wykreować projekt, lub po prostu spróbować zrobić coś, co już istnieje. Pamiętaj robisz to dla praktyki, a dzięki wyzwaniu postawionemu o poprzeczkę wyżej napotykasz po drodze problemy (nie? To świetnie! Trzymaj tak dalej, pamiętaj o weryfikowaniu poprawności kodu), które będziesz rozwiązywać. Proszę Cię tylko o jedno… Na facebook’u powstały grupy mające na celu niesienie pomocy dla osób początkujących. Świetna inicjatywa, natomiast – nie pisz postów, zanim nie sprawdzisz tego w google, nie przeczytasz dokumentacji. To jest podstawa dla programisty w kolejności dokumentacja, google, pytaj innych osób. Czasami szukanie odpowiedzi i rozwiązania zajmuje cały dzień lub weekend, ale to jest dobrze, dobrze dla Ciebie! Dzięki temu uczysz się, odwiedzasz ciekawe strony, oglądasz tutoriale, które w przyszłości zaowocują.

Naprawdę.

Tworzenie stron internetowych wcale nie jest takie trudne. Gdzie zacząć pozyskiwać wiedzę? Ano właśnie z internetu, książek, kursów. Na temat kursów „nauczymy Cię programowania w dwa tygodnie” nie wypowiem się, bo zwyczajnie nie byłam uczestnikiem owego przedsięwzięcia, aczkolwiek pewne jest jedno : kurs nie zrobi z Ciebie programisty, jeżeli sam nie będziesz się dalej szkolił. Programowanie to ciągły rozwój, ale to chyba wiesz.

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych linków, które warto zobaczyć i polecam je każdemu początkującemu.

Moja pierwsza strona internetowa w HTML5 i CSS3 – książka, którą polecają najlepsi ! Wszystko wytłumaczone jest w świetny, przejrzysty i czytelny sposób, więc i łatwo będzie przyswoić wiedzę. Książka autorstwa Damiana Wielgosika. Poszukaj go, a znajdziesz. Do tejże książki polecam również grupę na facebook’u HTML 5 I CSS3 pierwsze kroki(pamiętaj nie zadawaj pytań, dopóki nie sprawdzisz tego sam wedle mojej sugestii – dokumentacja, google, zadanie pytania)

Kolejna propozycja godna uwagi to wszelakie kursy Pana Zelenta. Oglądałam jego tutoriale z JavyScirpt, bardzo rzetelne i pożyteczne. Polecam! Mirosław Zelent

W sieci znajdziesz również kursy z codeacademy, codeschool.  Ze wszystkich powyżej podanych linków/książek wyniesiesz dość dużą dawkę wiedzy, ale samemu też trzeba szukać. Może trafisz na coś lepszego dla Ciebie.

Przechodząc do CSS muszę od razu polecić kurs WEBKOD! Początki CSS’a dla mnie były męczące dopóki nie znalazłam właśnie tego! http://webkod.pl/kurs-css/lekcje/dzial-1/css-co-to-takiego naprawdę warto tam zerknąć. http://www.kurshtmlcss.pl/kurs-css/ – ten kurs jest również ciekawy i można się z niego wiele nauczyć. Podsumowując. „Jak się chce to można”. Tworzenie stron internetowych to nie jest nic z czym nie dasz sobie rady, daj sobie czas, przejrzyj linki, które są powyżej, wyucz cierpliwość i działaj ! Ze swojej strony zapraszam jeszcze do dołączenia do freeCodeCamp, tutaj również znajdziesz kurs tworzenia stron www, a także szansę na zrobienie pierwszych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × four =